czwartek, 30 czerwca 2022

O syropie z kwiatów lipy

Zbliża się lipiec, a więc czas najwyższy podjąć temat lipy. Uznana za oklepaną, a przez to zapominana, ma do zaoferowania coś więcej niż tylko napar z suszu. Warto z niej zrobić sobie syrop i o tym będzie w dzisiejszym materiale.


Lipa przede wszystkim pomaga przy przeziębieniach i grypie, bo działa przeciwzapalnie. Nie wyleczy, ale jako dodatkowa kuracja - pomoże. Będzie niwelowała kaszel i ból gardła. Ma właściwości napotne, ale wyreguluje także gospodarkę wodną organizmu, w tym pracę nerek. Syropem z lipy warto posłodzić sobie czasem herbatę. 

Do przygotowania pięciu litrów syropu z lipy, będzie potrzebne:
- 2,5kg cukru
- 2,5l wody
- 0,7-1kg kwiatów lipy
- 1 duża cytryna

Na początku czyścimy zebrane z drzewa kwiatki i rozkładamy na gazecie, w celu pozbycia się lokatorów. Ważne jest, aby tak rozłożone nie leżały w słońcu, bo stracą wiele ze swojego pyłku i związków eterycznych. 
W tym czasie możemy przygotować bazę syropu, rozpuszczając w podgrzewanej wodzie cukier. Po dokładnym rozpuszczeniu, odstawiamy syrop do przestygnięcia. Temperatura nie może mieć więcej niż 40 stopni, bo stracimy wszystko to co w kwiatach lipy najlepsze. Dopiero po ostygnięciu zanurzamy kwiaty w syropie i pod przykryciem w chłodnym miejscu odczekujemy od dwóch do trzech dni.
Dopiero po tym czasie możemy syrop porozlewać do słoiczków. Co najistotniejsze w całym robieniu syropu, to pasteryzacja. Trzeba dobrze podgrzać syrop w słoiczkach, by nie spleśniał, ani nie zaczął czasem fermentować. Pasteryzacja daje nam gwarancję, że syrop w szczelnie zakręconym słoiczku wytrzyma przez zimę, nawet do wiosny.

piątek, 24 czerwca 2022

O grzybach w 2022r.

W ubiegłym roku i jeszcze poprzednim, raportowaliśmy Wam o występowaniu grzybów w lasach. O tych miejscach, które regularnie odwiedzamy, ale i o tych, na które przypadkowo wpadamy. 


W tym roku, też będziemy dawać Wam cynk o takich miejscach. Tych samych z ubiegłych lat, ale też nowych. Śledźcie nas, bo dokładnie wskazujemy i opisujemy - żadne tam "okolice", "w pobliżu" i "nieopodal", tylko same konkrety, a czasami nawet ze wskazaniem na mapie.

A że sezon już blisko i pierwsze wzmianki o grzybach pojawiają się w sieci, to będzie coraz ciekawiej.

Na chwilę obecną nie znaleźliśmy żadnych grzybów w tym roku, więc nie mamy dla Was "miejscówki".

wtorek, 21 czerwca 2022

W ogrodzie 02 - Funkie

Od jakiegoś dłuższego czasu (kilka lat conajmniej) szalejemy na punkcie funkii - ozdobnych kwiatów ogrodowych, doskonale radzących sobie w mniej lub bardziej zacienionych miejscach. Zwykle sadzonych przy klombach, a w naszym przypadku np. dookoła altany. 


Właściwie to tak znana i popularna roślina ogrodowa, że chyba już wszystko o niej napisano. My dzisiaj poruszamy jej temat, bo poznaliśmy kogoś, kto pokazał nam, że liście funkii z powodzeniem można stosować do sałatek jako zamiennik sałaty czy gotować i przyrządzać podobnie jak szpinak. Wiele osób robi za ich pomocą gołąbki, ale tego jeszcze nie próbowaliśmy.

Funkie najlepiej spożywać do końca czerwca, kiedy to ich liście są jeszcze młode, miękkie i nie łykowacieją.

Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.