niedziela, 31 maja 2020

W poszukiwaniu pierwszych grzybów

W tamtym roku pierwszy zbiór przydarzył nam się 8 czerwca. Pisaliśmy o tym w Pierwszym grzybobraniu. Tym razem, nie chcieliśmy tyle czekać, tym bardziej, że co chwila pojawiają się w sieci różne wpisy z aktualnych poszukiwań, kończących się świeżym sosem na talerzu.

Nie czekając dłużej i patrząc na innych, wzięliśmy sprawy w swoje ręce i pojechaliśmy do lasu, który "czekał" na nas od niemal roku. Za Kliczkowem, pod Bolesławcem są hektary, których do tej pory nie odwiedziliśmy, więc uznaliśmy, że czas najwyższy to zmienić.


czwartek, 28 maja 2020

Deszczowy las

Bywają takie chwile, że przychodzi nam na myśl wspomnienie sprzed lat, kiedy będąc dzieckiem pląsało się w letniej ulewie ciepłego deszczu. Przemoczone buty przemierzające strugi i kałuże, krążące tam i z powrotem, czerpiące przyjemność, chłonące chłodną wodę.

wtorek, 26 maja 2020

z Archiwum ... #01



W nawiązaniu do niedawnej włóczęgi po szlakach Nadleśnictwa Świdnica, chcemy przypomnieć, jak przed czterema laty wyglądało Jezioro Bystrzyckie w Gminie Walim.
W tamtym czasie remontowano zaporę i z tego względu poziom wody został znacznie obniżony. Wyglądało to efektownie, bo można było zobaczyć odsłonięte dno z przecinającym je korytem rzeki.

niedziela, 24 maja 2020

Leśna włóczęga o poranku

Nie potrafimy żyć bez lasu i dlatego dla równowagi psychicznej musimy w nim regularnie bywać. Mamy całkiem niedaleko taki jeden, do którego wzdychamy, bo jest po prostu piękny i taki jaki lubimy najbardziej.

sobota, 23 maja 2020

Ogród Leśnej Szeptuchy

Prócz warzywnika, w który się ostatnio angażowaliśmy, mamy przy domu kawałek ziemi z trawnikiem, altaną i przenajróżniejszymi roślinami ozdobnymi. Dzisiaj pada deszcz, siedzimy w domu i dlatego to dobry moment, by przybliżyć Wam, co rośnie w ogrodzie Leśnej Szeptuchy.

czwartek, 21 maja 2020

Weekendowy trip

Kiedy zbliża się piątek, który ostatnimi czasy jest dla nas dniem wolnym, staramy się przeznaczyć go na pieszą włóczęgę. W perspektywie soboty i niedzieli, mamy wtedy odpowiednio dużo czasu, by zająć się jeszcze innymi przedsięwzięciami, ale także by zdążyć naładować baterie przed kolejnym tygodniem pracy.

Ostatni weekend przeznaczyliśmy na pieszą wędrówkę po okolicach Strzegomia. Miejscowości leżącej na Przedgórzu Sudeckim po środku drogi z Wrocławia do Jeleniej Góry. Mieliśmy zamiar przedreptać pętelkę dookoła miasta, zahaczając o sąsiadujące wsie i okoliczne lasy.

niedziela, 17 maja 2020

Pętla Kątecka

Od dłuższego czasu po głowie chodził nam pomysł, żeby objechać na rowerach nasze miasteczko. Zwyczajowo kończyło się na tym, że każda przez nas taka wytyczona trasa wynosiła za dużo kilometrów. To odsuwało realizację tego pomysłu na dalszy plan.

Teraz zrozumieliśmy, że dystans do 100km, nie może stanowić dla nas bariery. Skoro chcemy przejechać Wschodnią Ścianę, to czas najwyższy na dłuższe i nieco bardziej wymagające próby.



Pętlę zaczęliśmy w Sadowicach Wrocławskich i tam też ją kończyliśmy. Dystans na samej pętli wyniósł 75km. Zrezygnowaliśmy ze wschodnich terenów naszej gminy, ze względu na zaludnienie i gęstszą zabudowę. Woleliśmy pojechać małymi, spokojniejszymi wsiami, gdzie życie biegnie wolniejszym tempem.


Gmina Kątecka i sąsiednie rejony mają wiele znanych i atrakcyjnych miejsc, takich jak Zalew Mietkowski, czy Dolina Bystrzycy. Ale są także miejsca, o których nie jest głośno, a przez to nie są powszechnie znane. 
Na trasie przejazdu mijaliśmy stadninę koni w Sadkówku oraz kolejną w Krzyżowicach, mieszczącą się przy tamtejszej Szkole Rolniczej. Wielokrotnie przecinaliśmy aktualnie remontowaną linię kolejową z Wrocławia do Sobótki, a dalej do Świdnicy, przy której stoją popadające w ruinę bardzo ciekawe budynki stacji kolejowych. W Olbrachtowicach nie ma asfaltu, ale jest zachowana w bardzo dobrym stanie sieć brukowanych dróg, przez co oddaje charakter wsi sprzed stu lat. Z kolei w Czereńczycach warto zatrzymać się przy kompleksie pałacowym. A między Maniowem Wielkim, a Proszkowicami zainteresować się ciekawie wyglądającą inwestycją, przypominającą park dla moto-crossu.

My, tym razem, skupiliśmy się na ciągłej jeździe i wyrabianiu kondycji, ale przeznaczając cały dzień na taką wycieczkę rowerową, można pozaglądać do wielu starych pałacyków, dworów, cmentarzy, ruin młynów, czy odwiedzić pozostałości po XIII wiecznych grodziskach.


piątek, 15 maja 2020

Meldunek z "Azylu" - #06

To już ostatnia odsłona, bo główne prace do wykonania mamy za sobą. Większość upraw już wysialiśmy, a niektóre takie jak rzodkiewka już powoli zbieramy.


Czeka nas jeszcze kilka prac porządkowych, ale będziemy je wykonywać w tzw. wolnym czasie. Warzywnik jest gotowy do sezonu, ogród wypielęgnowany, więc izolacja społeczna i więcej wolnego czasu, została przez nas z pożytkiem wykorzystana.

środa, 13 maja 2020

Miód z Mniszka Lekarskiego

Przed ponad dwoma tygodniami, na naszej grupie pytaliśmy Was, czy słyszeliście o "miodzie" z mleczu. Ten tzw. potocznie "miód", to gęsty syrop, który zlewa się do słoików na chłodne i zimowe dni. 
Od pokoleń stosuje się go na wzmocnienie odporności, w stanach przeziębień, na ból gardła. Ma także właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
My taki syrop będziemy robili po raz pierwszy, ale pod okiem doświadczonej specjalistki, która wytwarza i stosuje ten preparat od lat.


Jak zebrać, przygotować i przetworzyć kwiaty powszechnie rosnącego mleczu, by stworzyć "miód", opisujemy w naszej SzepKuchni.

Tym wpisem nie kończymy jeszcze z Mniszkiem lekarskim, bo będziemy robić z niego nalewkę. Ale o tym, napiszemy innym razem, bo wszystko wymaga czasu, a tego z nadmiaru zajęć mamy coraz mniej ;)

poniedziałek, 11 maja 2020

Konsekwencje Sars cov-2

Staramy się unikać wywodów o epidemii, bo we wszelkich mediach jest tego przesyt. Wzmiankujemy o nim tylko wtedy, kiedy to konieczne. Dzisiaj robimy wyjątek i poświęcamy mu cały wpis. A właściwie o tym, czego z jego powodu nie udało się zrealizować.

Z końcem marca:
1. Mieliśmy zacząć się angażować w akcję "Nasza czysta góra", organizowaną corocznie przez TMZS. Akcja została odwołana i przesunięta na jeszcze nieznany termin
2. Pominęliśmy temat wysiewania dębów, co chcieliśmy robić każdego roku, w ramach szerzenia postawy pro-eko.

W kwietniu:
1. Nie poczyniliśmy przygotowań do "Nocnej Włóczęgi", która miała się odbyć w maju
2. Nie wzięliśmy udziału w akcji sprzątania Zachełmia w Gminie Podgórzyn

Do tej pory w maju:
1. Nie odbył się Ryś w Kątach Wr.
2. Otwarcie sezonu na Wielkiej Sowie było wirtualne

A do tego jeszcze kilka innych pomniejszych wydarzeń i planów, którymi byliśmy zainteresowani. Przez to, nasz blog jest okrojony tematycznie i mniej ciekawy. Ale nie poddajemy się, mając jednocześnie nadzieję, że szybciej niż wolniej wszystko będzie powracało do normy. A kolejne zaplanowane wydarzenia tego lata i jesieni jednak się odbędą.



niedziela, 10 maja 2020

Lasy Nadleśnictwa Świdnica

We czwartek wybraliśmy się do Lutomii Górnej, by przemierzyć w końcu szlaki, które zawsze były na samym końcu naszych priorytetów. Szkoda było poświęcać na nie wolny weekend, bo zawsze było coś ciekawszego. Teraz przy nadmiarze wolnych od pracy dni, nadrabiamy zaległości.

czwartek, 7 maja 2020

Mroczna strona bluszczu

Bluszcz pospolity jest dwulicowy. Z jednej strony uważany za lekarstwo, z drugiej potrafi być trujący. Z tego względu u nas jest jedynie rośliną ozdobną.

poniedziałek, 4 maja 2020

Pędzą sosny młodymi pędami

W tamtym roku udało nam się niefortunnie pominąć na blogu ten temat. Pisaliśmy o tym, kiedy już było po wszystkim.

By być na bieżąco, tym razem nagłaśniamy temat z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby każdy znalazł czas i na to.





Świerki już puściły pędy, a to oznacza że za tydzień będzie najlepszy moment na sosnę.

O tym, jak zbierać pędy, żeby nie zaszkodzić przyrodzie znajdziecie w przepisie SzepKuchni.

sobota, 2 maja 2020

Eksplorujemy wygasłe wulkany

By daleko nie jeździć, a zagwarantować sobie przyjemność z pieszej włóczęgi, wybraliśmy się po raz kolejny do Krainy Wygasłych Wulkanów.
Rozpoczęliśmy na zachodnich rubieżach Myślinowa, by początkowy odcinek przejść niebieskim szlakiem na Górzec, a dalej czerwonym do Bogaczowa.
Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.