W styczniu przy 10 stopniach na plusie, można mówić o nieśmiałym powiewie wiosny. Błotniste lasy Gór Kaczawskich, przy takiej pogodzie nie mają nic wspólnego z zimą. Jedyną jej oznaką są bezlistne, brązowe drzewa i odrobina bieli powyżej 650m.n.p.m. Wykorzystaliśmy taki dzień na odkrywanie tego, co dla nas nowe i całkiem przypadkowo natknęliśmy się na zagwozdkę.
Do tej pory nie zdarzyło nam się zdobyć Okola, które jest jednym z najwyższych szczytów Gór Kaczawskich. Okazało się, że nie wiadomo tak na prawdę, ile ma on metrów.
Jest wiele źródeł, które podają różne wysokości. I tak, idąc za Wikipedią, ta podaje, że Okole ma 725m.n.p.m. Tak utrzymuje użytkownik "Rafik k" edytujący wpis i uzasadnia to następująco:
wysokość = 725
Z kolei przez wielu lubiane i doceniane mapy.cz, wysokość szczytu określają na poziomie 722m.n.p.m
Jak by tego było mało, to PTTK Oddział Legnica twierdzi, że Okole ma 714m.n.p.m. Częściowo potwierdza to popularny tracker Strava, który opiera się na mapie, gdzie Okole również ma 714m.n.p.m., ale już na podglądzie treningu ma 722m.n.p.m.
To jeszcze na koniec napiszemy, że na mapach wydawnictwa Galileos, Okole ma wysokość 721m.n.p.m. A inne znane wydawnictwo Sygnatura podaje już tylko 714m.n.p.m.
Wiele map, różne wydawnictwa kartograficzne i różne wysokości tej samej góry. Teraz już wiecie, dlaczego nie znamy odpowiedzi na postawione w tytule posta pytanie. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby różnice oscylowały w granicach +/- 1m., ale przyjmując skrajne wartości, wysokość waha się do 11m!! Idąc dalej tym tropem można sobie zadać pytanie, czy nie mniejszy jest Skopiec lub Folwarczna? I która z tych gór jest właściwie najwyższą w Górach Kaczawskich?
Przykład Okola pokazuje, że przy tak zróżnicowanych danych i mnogości pomiarów, musimy pozostać z tymi pytaniami bez odpowiedzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz