czwartek, 14 września 2023

Przerabiamy owoce dzikiego bzu

Wcześniej o dzikim bzie pisaliśmy w kontekście preparowania wina z jego kwiatów:


Dzisiaj napiszemy, jak robimy sok z jego owoców.


Dziki bez ma to do siebie, że jego owoców nie powinno się spożywać na surowo, bo zawierają szkodliwe związki. Da się jednak przygotować go tak, by nadał się z powodzeniem do spożycia i jeszcze dodatkowo miał dla nas właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim łagodzi bóle menstruacyjne,  działając rozkurczowo. Dlatego w takich sytuacjach, warto wypić w ciągu dnia 1 szklankę takiego soku. Dziki bez działa także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, przez co dla wielu zimą staje się niezastąpionym wzmacniaczem organizmu.

Jak przygotować sok z dzikiego bzu?

Po zebraniu dojrzałych czarnych owoców, należy je dokładnie oberwać z baldachów i wymyć w letniej wodzie. Wszystko co mamy wsypujemy do garnka, dosypujemy cukru (wedle uznania) i gotujemy podgrzewamy do zagotowania, aż zrobi nam się gęsta papka, a owoce zaczną rozpadać (trwa to około 2h). Następnie przecedzamy całość, by pozbyć się pozostałości po owocach i "czysty" sok zagotowujemy ponownie (około 1h). Obróbka termiczna jest istotna, by sok możliwy był do bezpiecznego spożycia.
Tak wygotowaną ciecz, w razie potrzeby można jeszcze dosłodzić, rozpuszczając kolejną ilość cukru. W przeciwnym wypadku, jeśli smak jest zadowalający, wystarczy taki sok porozlewać do słoików i poddać pasteryzacji, by móc cieszyć się jego właściwościami zimą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.