poniedziałek, 26 czerwca 2023

Kwiaty dzikiej róży

Mamy dla Was krótki wpis i na ostatnią chwilę, bo niemal przegapiliśmy ten moment, kiedy kwiaty są w pełni rozwinięte i nadają się do zbierania.


Zebrane płatki można ususzyć na gazecie w zacienionym miejscu, albo zaparzyć w zagotowanej wodzie i używać jako płukanki do włosów, czy przemywania twarzy. 
Są też tacy, co stosują je w kuchni, jako dodatek do potraw i o tym jeszcze kiedyś napiszemy w naszej SzepKuchni,  bo może to być dla wielu z Was ciekawe urozmaicenie.

piątek, 23 czerwca 2023

Na szlaku GSB - Beskid Żywiecki

Za Węgierską Górką, szlak prowadzi w Beskid żywiecki. Wzniesieniem wzdłuż granicy Parku Krajobrazowego kierujemy się na Abrahamów 857m.n.p.m i dalej stację turystyczną. Ta, niestety w poniedziałkowe przedpołudnie była zamknięta na cztery spusty. Stacja Abrahamów to prywatna agroturystyka bez oficjalnej strony internetowej, gdzie można znaleźć informacje o godzinach otwarcia. Marzenia o gorącej kawie musiały zostać odłożone na później. Ale ...
... niedaleko przecież stoi Górska Stacja Turystyczna "Słowianka"


Poszłyśmy zatem z nadzieją, że już niedługo przysiądziemy sobie w drewnianych ławach z gorącym kubkiem. Nic bardziej mylnego. Głupią była każda z nas, myśląc że na Słowiance nie pocałujemy klamki. To było kolejne schronisko i rozczarowanie jakie nas spotkało tego dnia.

wtorek, 20 czerwca 2023

Ogórki "na szybko"

Tylko raz i to już 4 lata temu, napisaliśmy o ogórkach i też tylko w ramach przypomnienia. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić szybki sposób na rozprawienie się z ogórkami małosolnymi. Bez mycia słoików i bez zalewania.


Na zdjęciu jest 0,5kg pokrojonych ogórków w wyparzonym wrzątkiem tzw. worku strunowym. Do tego 4 ząbki wyciśniętego czosnku, łyżka soli i koper wedle uznania. Nie ma nawet potrzeby zalewania tego wodą. Ogórki to niemal sama woda, więc się puszczą, ale jak ktoś woli, to może jak najbardziej trochę wody dodać.
My tak przygotowane woreczki trzymamy w lodówce - wolniej dochodzą i zachowują świeżość. Ale kto co lubi ;)
Roboty dosłownie na 5 minut, a od następnego dnia można się już zajadać.






sobota, 17 czerwca 2023

W ogrodzie 05 - Domek narzędziowy

Materiał kierujemy do wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak zabrać się do postawienia domku narzędziowego w swoim ogrodzie. Przedstawiamy jeden ze sposobów, który aktualnie realizujemy. Nie będziemy opisywać samej budowy, a jedynie etap początkowy - czyli jak się do tego zabrać i na czym osadzić konstrukcję.
Zanim zabraliśmy się za realizację projektu, sporo czasu zajęło nam przeglądanie YouTube w poszukiwaniu odpowiedzi, na pytanie: Jak zrobić to dobrze i stosunkowo tanio. Od dawien dawna, wiadomo, że obie rzeczy się wykluczają, bo nie da się dobrze i tanio, ale rozchodziło się o to, żeby znaleźć złoty środek. 
Według nas, ten zaprezentowany poniżej spełnia powyższe kryteria. W rezultacie postanowiliśmy zrezygnować z wbijania kotew, czy osadzania na posadzce z płyt. Zdecydowaliśmy, że wykonamy solidną betonową wylewkę.

wtorek, 13 czerwca 2023

Zamek w Pankowie

Do tej pory chyba tylko raz i na dodatek króciutko, wspomnieliśmy o jakiejś zamkowo-dworskiej ruinie. Ale dzisiaj całkiem przypadkowo, przemierzając rowerem Dolny Śląsk, natknęliśmy się na, stojące tuż obok drogi, monumentalnie wyglądające resztki zamku.
Pomimo, że już w zaawansowanej ruinie, to robią wrażenie i pobudzają wyobraźnię - życie przed wiekami było prowadzone równie wystawnie jak dziś.





Jak się o czymś nie wie i niespodziewanie na swojej drodze trafia się na coś osobliwego, to traktuje się to jak odkrycie. O tym "naszym",  zapisane są już internety na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli kogoś z Was temat zainteresuje, to na pewno znajdziecie wiele ciekawych informacji. Dlatego też, konsekwentnie nie będziemy przepisywać Wikipedii, a tylko podsyłamy źródło.



sobota, 10 czerwca 2023

Kiełki rzodkiewki

Mają opinię wspaniałego leku na przeziębienie, a zawdzięczają ją nie tylko dużej zawartości witaminy C (mają jej 2,5 raza więcej niż korzeń rzodkiewki), ale również działaniu wyksztuśnemu. Dzięki temu kiełki rzodkiewki oczyszczają drogi oddechowe i zatoki. Duża zawartość witaminy C podnosi odporność organizmu. Są dobrym źródłem potasu, magnezu i jodu przyspieszającego przemianę materii. Zawierają dużo siarki, dlatego wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Posiadają właściwości dezynfekujące, moczopędne i przeciwzapalne. Szczególnie wskazane przy anemii, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.
- to można znaleźć w internecie.

Mniej jednak pisze się o własnej hodowli kiełków. O tym, że to stosunkowo proste, niedrogie, a urozmaica codzienne menu pisaliśmy dwa lata temu.

Wtedy zaczynaliśmy przygodę z kiełkami i poszliśmy nieco na łatwiznę, bo kupiliśmy tzw. kiełkownicę. Na dłuższą metę to nie zadziałało. Kiełkownica z czasem zaczęła coraz intensywniej śmierdzieć pleśnią i właściwie musieliśmy ją wyrzucić, pomimo wielu prób jej czyszczenia.
Według nas, najlepiej sprawdza się stary sposób sprzed lat - wysiewanie na talerzyku z ligniną. Co prawda tracimy wtedy same korzonki, ale kiełki wyrastają dorodne, nie pleśnieją i mogą nieco dłużej podrosnąć.
Łatwiej też takie uprawiać latem, gdy w otoczeniu panują wyższe temperatury, bo "nie gotują" się w zamkniętych pojemnikach/kiełkownicach/słoikach.

wtorek, 6 czerwca 2023

Nadmorskie lasy

W 2021 roku przemierzaliśmy na rowerach szlak wzdłuż polskiego wybrzeża i mniej lub bardziej dokładnie opisaliśmy go TUTAJ. Ale nie rozpisywaliśmy się o lasach na odcinku od Pogorzelicy do Mrzeżyna. To właśnie tam, znajdują się jedne z najpiękniejszych nadmorskich lasów.
W ubiegłym roku mieliśmy sposobność pokręcić się w tamtych rejonach pieszo, więc mogliśmy się przyjżeć dokładniej "co piszczy w trawie".





Zaczęliśmy na wschodnich rubieżach Pogorzelicy, gdzie zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne i rowerowe. To są idealne tereny do aktywnego nadmorskiego wypoczynku. Jeżeli nie kręcą Was ani deptaki, ani stragany i tłumy ludzi, to zawsze znajdziecie w tych lasach odpoczynek i przestrzeń tylko dla siebie.
Dodatkowo, można o tej porze roku rozejrzeć się tu za maślakami 😁

sobota, 3 czerwca 2023

Warzywnik 23' - Przechowywanie okopowych

Właściwie można by stwierdzić, że temat jest doskonale znany i nie ma o czym pisać. Wiadomo doskonale, że do przechowywania warzyw okopowych wystarczy piwnica albo przydomowa ziemianka czy choćby kopiec ziemny.
My mamy dla Was inną propozycję, trochę nietuzinkową, ale za to bardzo funkcjonalną i wiemy ze sprawdzonego źródła, że to działa.

Trzeba mieć w posiadaniu starą lodówkę, właściwie już bezużyteczną. Zdemontować agregat chłodzący, spuścić płyny i ...

... wkopać w ziemię. Jeżeli tylko lodówka ma sprawne, szczelne drzwi, to tak osadzona wspaniale izoluje termicznie i jest w niej odpowiednio sucho, by warzywa mogły przezimować bez uszczerbku, pozostając zdatne do spożycia do późnej wiosny.
Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.