Mamy silne korzenie ze Strzegomiem na Dolnym Śląsku, dlatego napiszemy o tym, co (jeszcze w latach 90-tych), znaleźliśmy w ścianach porzuconych kamieniołomów i co stosowaliśmy przez 10-lecia.
"Terra sigillata Silesiaca” odnosi się do rodzaju leczniczej glinki ze Śląska, historycznego regionu, znajdującego się głównie na terenie dzisiejszej Polski. Jest ona odmienna od bardziej znanej rzymskiej ceramiki, również nazywanej „terra sigillata”.
Stosowanie śląskiej glinki leczniczej datuje się na około 1550 rok. Jej odkrycie zostało szczegółowo opisane w 1586 roku przez Johanna Schulza (znanego również jako Johannes Montanus), renesansowego lekarza i geologa ze Strzegomia na Śląsku. Glinka ta zyskała znaczące uznanie i została nawet wymieniona w Pharmacopoetia Londinensis w 1618 roku, obok innych znanych glinek leczniczych z basenu Morza Śródziemnego. Była szeroko stosowana w Europie Środkowej i poza nią przez stulecia.
Glinka była często stemplowana pieczęciami, które różniły się, ale konsekwentnie przedstawiały trzy szczyty Strzegomia (Striga), czasami z małymi drzewami. Te pieczęcie służyły jako znaki autentyczności lub znaki handlowe.
Historycznie, Terra sigillata Silesiaca była używana do leczenia szerokiego zakresu dolegliwości, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Niektóre udokumentowane zastosowania obejmują:
- leczenie biegunki i wrzodów jelit,
- leczenie wrzodów, świeżych ran i starych urazów,
- jako środek antyseptyczny, ściągający i absorbujący,
- przeciwko wściekliźnie psów (do 1580 r.),
- jako środek profilaktyczny podczas epidemii dżumy i chorób bydła (np. w 1633 r.),
- na bóle żołądka, często przez picie roztworu wody z glinką,
- w okładach z glinki na owrzodzenia, wolno gojące się rany, rany kłute i ukąszenia owadów.
Dziś obserwuje się odnowione zainteresowanie potencjałem tych historycznych złóż glinki leczniczej w medycynie naturalnej i balneoterapii. Współczesne badania wskazują, że glinka ma potencjał antybakteryjny i terapeutyczny. Badania wykazały, że może stymulować proliferację fibroblastów (ważną dla gojenia ran) i hamować wzrost komórek zapalnych.
Złoża w miejscach takich jak Boroszów i Płużnica na Śląsku, są badane pod kątem ich właściwości leczniczych.
Kolekcje glinianych pigułek pochodzących ze Strzegomia i innych regionów Dolnego Śląska można znaleźć w różnych muzeach, w tym w Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz w Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.