środa, 26 lipca 2023

Przesąd o świecy

Ostatnio jesteśmy świadkami częstych burz, a Ci którzy się ich boją, powinni zrobić jeden myk ze świecą.

W trakcie intensywnej burzy, należy zapaloną świecę postawić na wewnętrznym parapecie okna. Ponoć jej światło, będzie wszem i wobec oznajmiać nieokiełznanym siłom natury, że u nas jest jasno i ciepło, więc pioruny niech walą po innych domach.

Nie może to być jednak zwykła świeca, tylko ponoć ta katolicka od sakramentów - albo chrztu albo komunii - jeśli takowe macie. Ciekawostką jest fakt, że sam Kościół Katolicki się do tego nie odnosi. Stąd bardzo prawdopodobne jest to, że przesąd wywodzi się od prostych ludzi.

wtorek, 18 lipca 2023

Sposób na upały

Przy temperaturach sięgających ponad 30 stopni w cieniu, myślimy i kombinujemy jak się schłodzić, by wytrzymać do wieczora i wreszcie odetchnąć z ulgą. W wolne dni, jeśli mamy możliwość, to uciekamy nad wodę. Lepiej mają Ci z basenem pod domem. Ale co w sytuacji, gdy mieszkamy na zabetonowanym osiedlu?
Wtedy uciekamy się do najprostszych doraźnych sposobów: pijemy schłodzone napoje, zajadamy lody, odpalamy wentylatory i takie tam. Wszystko właściwie po to, by obniżyć temperaturę ciała i poczuć ulgę. Jeśli to wszystko niewystarcza i nadal odczuwacie dyskomfort, to mamy dla Was prosty sposób.

Wystarczy poświęcić kilka minut, na zanurzenie dłoni po nadgarstek w możliwie zimnej wodzie - a najlepiej w kostkach lodu. Schłodzimy w ten sposób krew, przepływającą w eksponowanych żyłach. I taka krążąca po całym organiźmie, obniży temperaturę ciała i przyniesie ulgę. Nie trzeba nic robić, poza odczekaniem kilku minut - to tyle.

Niestety i w tym przypadku, efekt jest tymczasowy, ale przynosi wyraźnie odczuwalną ulgę. Spróbujcie i przekonajcie się sami.

sobota, 15 lipca 2023

Fotorelacja ze Skalnej Perci

Dużo w internecie jest o odcinku szlaku niebieskiego z Przełęczy Tąpadła na Olbrzymki, prowadzącego wśród skał z niewielkimi ekspozycjami. Przechodziliśmy ten szlak niejednokrotnie o różnych porach roku i przyznać trzeba, że na warunki sudeckie jest wyjątkowy. 







Zasługuje on na uznanie, bo jest najciekawszą możliwością zdobycia Ślęży i jeśli ktoś szuka choć odrobiny czegoś innego, niż tylko wygodnego sposobu na niedzielny spacer, to ta ścieżka jest jedynym słusznym wyborem. 
Trochę na wynos nazwany został Skalną Percią, bo nie ma tam żadnego żelastwa, a stopień trudności, właściwie jest żaden - na pewno nie jest tym z rodzaju wymagających, czy niebezpiecznych.  Jedyne co przykuwa uwagę, to jego odmienność od całej reszty ścieżek poprowadzonych przez PTTK w tym terenie.

sobota, 8 lipca 2023

Raport grzybowy - Masyw Ślęży

Za grzybami specjalnie tym razem nie jeździliśmy, a pod Ślężą znaleźliśmy się z innej okazji. Nie zmienia to faktu, że znajdując się w lesie, szkoda było nie rzucić okiem by sprawdzić czy na wysokości od 300 do 717m.n.p.m rosną jakieś grzyby.
Na terenie Rezerwatu "Góra Ślęża" spędziliśmy nieco ponad 2h i prześliśmy około 8km, znajdując jedynie trzy małe borowiki ceglastopore.


Głośno w ostatnim czasie jest o prawdziwkach w Górach Sowich, ale tam najwyraźniej panuje inny klimat, no i oczywiście wilgotność powyżej 700m.n.p.m jest inna, stąd może tam taki urodzaj. 

Las wydawał się bardzo suchy i jeżeli w niedługim czasie intensywnie nie popada, to z zapowiedzi tych dzisiejszych małych grzybków, żadnego wysypu nie będzie. Wniosek z dzisiejszego rekonesansu jest taki, że na Masyw Ślęży przy tej pogodzie jeszcze chyba za wcześnie, a przynajmniej dookoła jego głównego wierzchołka.

czwartek, 6 lipca 2023

Pomysł na dzień poza domem

Aktywnie spędzony wolny dzień, to dla wielu lekarstwo. Odskocznia od problemów lub monotonii dnia codziennego. Ci z Was, którzy nie lubią siedzieć w domu, a ruszenie tyłka z przysłowiowej kanapy jest niezbędne do podtrzymania kondycji psycho-fizycznej, powinni zapoznać się z naszą propozycją.


Trasa ma około 32km i może dla wielu wydawać się nieco przydługa, ale na dystansie całego dnia i napotykanych "atrakcji", jest bardzo miłym i przystępnym sposobem do spędzenia czasu poza domem.

poniedziałek, 3 lipca 2023

W ogrodzie 06 - Lawenda

Występuje w naszych ogrodach i radzi sobie w tym klimacie wyśmienicie, choć nie każdy ją ma. Nie wszyscy też interesują się jej właściwościami i jakie korzyści nam daje.


Piszemy o niej teraz, nie tylko dlatego, że właśnie kwitnie i wydziela znane nam aromaty, ale też dlatego że jest bardzo skuteczna w odstraszaniu komarów.
Jeżeli w ogrodzie czy donicy pszczółki z lawendą zrobiły już swoje, to wystarczy przyciąć kwiaty i powiesić je albo na balkonie albo parapecie okiennym. Nawet więdnące będą przez jakiś czas skuteczne.

A jeśli szukacie innych sposobów na komary, to o jednym pisaliśmy wcześniej w poniższym poście:

Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.